Új projekt az Itt és Mostban: felújítjuk a klímaszorongással kapcsolatos imprószínházi előadásunkat!
Felmelegedés, túlfogyasztás, mikroműanyag, katasztrófa fantáziák, környezettudatosság, társadalmi felelősségvállalás. Egy témakör, ami az Alfa generációt, és az őket nevelőket; az üzleti szektort (ESG stratégia, zöld jövő), a civil szférát, a kulturális szereplőket és a politikai döntéshozókat egyaránt érinti. Az Itt és Mostot is. November közepén Nagy Réka (Ökoanyu), klímakommunikációs szakember és Stumpf Bíró Balázs összeomlás-kutató érkeztek hozzánk egy projektindítóra. Réka a tréningek és előadások során is velünk marad, állandó szakértő partnerünkként.
Ám ez a történet nem itt indul! Elmeséljük, hogy kezdődött…
Utazzunk vissza kicsit az időben!
A környezettudatossággal kapcsolatos társulati előzményeink még a pandémia előttre nyúlnak vissza. A kétezertízes évek végén, mikor Ráday utcai bázisunk kulcsait átvettünk, a társulatban sokat beszélgettünk arról, milyen értékek fontosak nekünk, milyen ügyekben hiszünk. Gondolkodtunk azon is, mit tehetnénk azért, hogy ne csak logónk, hanem a színházunk is zöld legyen.
Hol van a környzettudatosság szerepe a közösségi tér működésében, a társulati tagok életében? Meséltünk egymásnak arról, hogy magánemberként kinek mi a viszonyulása a klímavédelemhez. Voltak, akit dühített az egyénre tolt felelősségvállalás; más már rég közösségi cselekvésben gondolkodott. Akadt, aki elkerülő stratégiát folytatott a médiából ömlő rossz hírekkel szemben, mert tehetetlennek érezte magát; míg mások örömöt találtak a tudatos életmód kialakításában, és sikerélményt éltek meg a zöld megoldások felfedezésében.
Mi, az Itt és Mostban hivatásunk szerint történetekkel, emberi helyzetekkel, foglalkozunk – a klímavédelemnek persze a lélektani és etikai oldala is foglalkozatott minket. Ugyanakkor a jó gyakorlatokra, konkrét, praktikus megoldásokra is szomjaztunk. Hogyan lesz az elhatározásból szokás? Szaktudást ide! Segítséget kértünk, és a Messzelátó Egyesülettel együttműködésben létrehoztuk egy előadássorozatot, Hogyan mentsük meg a Földet? címmel, ahol egy-egy résztémában (pl. túlfogyasztás, felelős utazás, környezettudatos táplálkozás) merültünk el.
Ezek a témák nem csak minket foglalkoztatott akkoriban. Ne feledjétek, 2018/19-es évadban vagyunk. Fridays for Future, Greta Thunberg, diákok transzparensekkel világszerte. A mozgalom Magyarországra is begyűrűzött, péntek délutánonként Budapesten és több vidéki nagyvárosban tüntető kamaszok lepték el a közterületeket, és követeltek rendszerszintű változtatásokat a fenntartható jövő érdekében.
A Greenpeace Magyarországgal együttműködve, az ő felkérésükre társulatként csatlakoztunk ehhez a közös gondolkodáshoz és misszióhoz. Középiskolás diákokkal arról beszélgettünk, hogy a saját környezetükben milyen reakciókkal találkoznak a környezettudatosság és klímavédelem kapcsán, mi az álláspontjuk egyén és közösség felelősségéről. Milyen külső és belső konfliktusokat okozhatnak a különböző nézőpontok? Ezekből inspirálódva színházi jeleneteket improvizáltunk. Az imprón keresztül fiktív, de konkrét emberi viszonyokban vizsgáltunk lehetséges reakciókat, cselekvési lehetőségeket és döntési pontokat, valamint azok lélektani hátterét. A Greenpeace gondoskodott róla, hogy a színházi rész után felmerülő kérdésekre a résztvevők hiteles válaszokat kapjanak, tényekkel, konkrétumokkal alátámasztva.
Iskoláról iskolára jártunk. Aztán a következő évadban kitört a pandémia. A színház többször is bezárt, nem mehettünk közösségbe. Az online előaadások, zoomos tréningek, aztán az újranyitások reménykedése és nehézségei máshova terelték a figyelmet, a fennmaradás, átalakulás, újrakezdés és forrásteremtés került fókuszba.
Mígnem 2022-ben a Jurányiban megrendezett ZÖME Fesztről kaptunk egy felkérést, ami beindította a kreatív energiákat. Hívószavunk a klímaszorongás volt, már ezzel erősen rezonáltunk, hát amikor még a katasztófa-fantázia kulcsszót is megtaláltuk! Dőltek belőlünk az asszociációk, ötletek. Beleástuk magunkat a témába, újra szakértőket kerestünk, ezúttal környezettvédelmi aktivista, Szeszák Panka (BOLYGÓ közösségi központ) mellett pszichológust is hívtunk – Orbán Borbála segített megalapozni a formát. Az évadvégi – már Earth 2222 néven meghirdetett – előadásban láttuk az értéket és továbbfejlesztési potenciált, kerestük annak a helyét, idejét, lehetőségeit, hogy mélységeiben foglalkozzunk a projekttel.
És most, 2024-ben, végre újra eljött a mi időnk! Ferencváros Önkormányzatának pályázatán kaptunk egy kis induló támogatást, és a Planeth Earth Egyesület ezzel szinte egyidőben keresett meg mindket diákoknak szóló előadások kapcsán. Végre jól állnak a csillagok!
A diákoknak szóló, számukra ingyenes iskolai előadások után jön a hazai premier. Az első nyilvános előadás időpontját már műsorra is tűztük: 2025. február 1-én péntek este várjuk az Itt és Mostba a közönségünket.
Jegyek itt: https://ittesmosttarsulat.jegy.hu/program/fold-2050-169820